Sylwester Zabielny

„Łużycki król” Jurija Kocha w wykonaniu Grupy Teatralnej „Bez Atu” z Namysłowa zainaugurował 27 marca 2011 roku II Międzynarodowy Festiwal Amatorskich Zespołów Teatralnych „Uśmiech Talii” we Lwowie.

Polscy artyści wystąpili na przeglądzie na zaproszenie Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galiczyna”. Warto zauważyć, że tego dnia świat obchodził po raz 50. Międzynarodowy Dzień Teatru. Kilkusetosobowa publiczność owacyjnie przyjęła „współczesną komedię utopijną” najwybitniejszego serbołużyckiego dramaturga. Co ciekawe, sztuka pisana w języku dolnołużyckim, grana po polsku dla ukraińskiego audytorium, okazała się jednak w swej sile wyrazu niezwykle uniwersalna. Najistotniejsze i najbardziej pojemne zagadnienie w „Łużyckim królu” dotyczy bowiem roli przypadku w życiu człowieka. Akcja sztuki zawiązuje się w momencie odnalezienia na swoim polu przez parę głównych bohaterów - Marcina i Reginę Królów - starego garnka ze złotymi monetami i drogocenną koroną.

 

Dramat jest próbą odpowiedzi na szereg pytań: jak splot zaskakujących wydarzeń zmienia ludzi? jak nagły sukces zwykłego człowieka oddziałuje na otoczenie? W jaki sposób sąsiedzi, znajomi zachowują się, gdy ktoś z ich okolicy wygrywa, gdy zmienia się jego status społeczny? jaką, wreszcie, postawę wobec otoczenia przyjmują ci, do których uśmiechnęła się fortuna? Zogniskowanie przez reżyserkę przedstawienia, Aleksandrę Patelską, wymowy sztuki na tej problematyce było punktem wyjścia do budowy sytuacji scenicznych, a przede wszystkim zrozumienia motywacji głównych postaci i nakreślenia ich wyrazistych charakterów.

Przypomnijmy, że polska premiera tej sztuki odbyła się w ramach XII Dni Łużyckich w Namysłowskim Ośrodku Kultury 6 listopada 2010 r. w obecności Jurija Kocha, reprezentantów dolnołużyckiej miejscowości Hochozy, gdzie toczy się akcja sztuki oraz Związku Serbów Łużyckich „Domowina” oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Polsko - Serbołużyckiego „Pro Lusatia”.

Na uwagę zasługuje też fakt, że dla gminy Namysłów współpraca z Serbołużyczanami i Ukraińcami nie jest niczym nowym. W 1997 roku podpisano umowę partnerską z gminą Njebjelčicy, której 2/3 mieszkańców stanowią Serbołużyczanie, a od 2002 roku miastem partnerskim Namysłowa jest ukraińskie Jaremcze.

Współpraca koncentruje się przede wszystkim w dziedzinach oświaty, kultury i sportu. Obejmuje ona zarówno współpracę placówek zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi, jak i współpracę międzyszkolną na poziomie szkół podstawowych, średnich i gimnazjów oraz współpracę przedszkoli. O miastach partnerskich, z którymi współpracuje namysłowski samorząd, informują tablice od strony Opola i Wrocławia z nazwami miast bliźniaczych.

Jurij Koch
„Łużycki król”
- współczesna komedia utopijna -

Przekład tekstu z języka dolnołużyckiego – Michał Machura
Przekład didaskaliów z języka niemieckiego – Agata Zielonka

Reżyseria: Aleksandra Patelska
Montaż dźwięku i muzyki, obsługa techniczna: Mateusz Kania

Obsada:

Marcin – król łużycki: Aleksander Szachnowski
Regina – królowa: Aleksandra Rogalska
Owczarz – sołtys: Sylwester Zabielny
Sieglinda – sąsiadka / Kornelia Wendischhausen – posłanka: Adrianna Łań
Listonosz: Łukasz Ocharski
1 policjant: Filip Łupiński
2 policjant: Michał Didek

1999-2024 © Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie PROLUSATIA
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος